Game Maker Studio Windows Mobile KurulumuGame Maker Studio Windows Mobile kurulumu dersinde sizlere basitçe kurulum işlemini anlatacağım.

 Öncelikle, bildiğiniz gibi Game Maker Studio'nun Windows Telefonlar için modülü bulunmakta. Yani oyunlarınızı herhangi bir Windows Mobile sürüm 8 veya daha üstü bir telefonda oynatabilirsiniz(Örneğin Nokia Lumia serisi)

İlk işimiz her modülde olduğu gibi SDK indirmek. Microsoft'un Windows Mobile için çıkarmış olduğu SDK'ı indirin. Şu adresten indirme sayfasına gidin ve SDK(8.0) indirin. Bilmeniz gereken birşey var. Bu SDK'nın çalışabilmesi için;

  • 64-Bit bilgisayar
  • En az çift işlemci mimarisi
  • İşlemcinizin SLAT destekli olması)
  • Windows 8 İşletim sistemi kullanmanız!

Günümüzde tüm bilgisayarlar zaten bu özellikle sahipler, yani canınızı fazla sıkmanıza gerek yok.

Windows Mobile modülü diğer modüllerden çok kolay bir kuruluma sahip. İndirdiğiniz kurulumu açın ve kurun. SDK Microsoft'un Visual Basic programını da kuracak. Kurulum bittikten sonra Game Maker Studio otomatikmen SDK'ı tanıyacak!

Şimdi Game Maker Studio programınızı açın. File > Preferences ile tercihler penceresini açın. Windows Mobile sekmesine gidin.

windowsmobile-preferences

Program SDK'ı algılamadıysa, SDK Status : Failed … diye yazar. Eğer başarılı bir kurulum yaptıysanız aşağıdaki gibi bir pencere görürsünüz. Check Windows Phone SDK adlı butona basıp bir daha deneyim, olmadıysa kurulumu baştan alın!

windows-mobile-sdk-status

Artık gönül rahatlığı ile oyunlarınızı geliştirebilirsiniz. Bitirmeden önce Windows Phone Devices yazan kısmı sizlere açıklayayım.

  • Device : GM:S üzerinde oyunu başlat düğmesine bastığınız an, oyun telefonunuza export edilir ve Windows Mobile telefonunuz direkt olarak oyunu çalıştırır. Veri kablosuyla telefonunuzu bilgisayara bağlamayı unutmayın!

Diğer seçenekler ise bilgisayarınıza SDK ile kurulmuş olan Emulatorü çalıştırır. Yani cihazınız yoksa oyununuzu bu emulator üzerinde deneyebilirsiniz.

  • Emulator WVGA 512MB : 512MB bellek kısıtlı bir emulatör ile deneme yaparsınız. Böylece oyununuzu düşük kalite telefonlarda deneme imkanı bulursunuz.
  • Emulator WVGA : Normal standartlarda bir Windows Mobile kullanan telefon emulatörü. 480×800 boyutlarında ekran çözünürlüğü ile açılır
  • Emulator WXGA : Daha geniş ekranda standart Windows Mobile kullanan telefon emulatörü.768×1280 ekran çözünürlüğü ile açılır
  • Emulator 720P : HD kalitede 720×1280 boyutlarında açılır!

Bu ayarı dilediğiniz zaman değişebilirsiniz. İster cihazınızdan oynayın, ister emulatörden oynatın !

#ÖNEMLİ NOT : Oyununuzu tamamlayıp, Windows Store sitesine göndermeden önce “Device” seçeneğini seçip oyununuzu export edin. Aksi halde oyununuz reddedilir!

Lütfen Görüş ve Sorularınızı yorum ile bildirin

Üye Kontrol Paneli

SPONSORLAR

Review www.grafikod.org on alexa.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN

Dost Siteler